Chronické zápaly

Chronické zápaly

Zápal je stav tkaniva v ľudskom tele, keď dochádza k jeho podráždeniu. Na povrchu tela sa zápaly prejavujú charakteristickým sčervenaním. Zápaly môžu mať veľmi rozdielne príčiny. Môže to byť infekcia, ktorá je spôsobovaná baktériami, vírusmi, plesňami alebo prvokmi. Poznáme však aj neinfekčné príčiny zápalov. Často dochádza k nesprávnej reakcii imunitného systému na vlastné tkanivá. V tomto prípade bunky imunitné systému napadajú vlastné zdravé tkanivo. Príkladom môže byť napríklad reuma.

Väčšina zápalov, s ktorými sa človek bežne stretá, je akútneho charakteru. To znamená, že nástup zápalu je pomerne náhly a následne po relatívne krátkej dobe dochádza k jeho odzneniu. Prognóza takéhoto zápalu je výborná. Dochádza k úplnému vyliečeniu.

Chronické zápaly však, v kontraste s akútnymi, pretrvávajú po dlhšiu. Je ich možné vyliečiť, avšak to trvá podstatne dlhšie ako u akútnych a celý proces liečby ja náročnejší.

Chronické a akútne zápaly sa môžu veľmi líšiť. Často sa jedná o dve rôzne choroby, spôsobované úplne rozdielnymi príčinami. Stáva sa však, a to pomerne často, že akútny zápal sa rozvinie do chronického. Táto situácia nastáva, ak sú akútne zápaly neliečené vôbec alebo nedochádza k ich úplnému doliečeniu. Následne dochádza k ich opakovaným návratom.

Odporúčame aj:

  • Zápal slepého čreva Zápal slepého čreva je bežný názov pre apendicitídu. Slepé črevo […]
  • Zápal sedacieho nervu Zápal sedacieho nervu poznáme pod názvom ischias. Tento odborný […]
  • Zápal dutín Keď sa hovorí o zápale dutín, máme zvyčajne na mysli zápal […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla patrí k pomerne bežným problémom a z času na čas […]
  • Zápal priedušiek Zápal priedušiek patrí do skupiny akútnych ochorení dýchacieho […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.