Zápal apendixu

Zápal apendixu

Slepé črevo alebo apendix je časť hrubého čreva, ktorá sa až donedávna nepovažovala za nijako významnú. Dnes sa už vie, že obsahuje mnoho lymfatických uzlíkov a preto hrá úlohu v imunitných procesoch. Zápaly slepého čreva sú pomerne časté a dnes sa už vo väčšine prípadov nepovažujú za život ohrozujúce poruchy.

K zápalu slepého čreva môže dôjsť za rôznych okolností, ale vždy pri ňom ide o jeho upchatie, buď stolicou, nejakou cudzou časticou alebo rozvojom rakoviny. Pri liečbe, ktorá je podmienená rýchlym chirurgickým zákrokom, je kľúčové rozpoznať príznaky. K nim patrí hlavne prudká bolesť v pravom boku, ktorá býva prvým príznakom takéhoto zápalu. Okrem toho sa vyskytuje aj strata chuti do jedla, vracanie, horúčka a neschopnosť sa vyprázdniť. Ako náhle trpí človek takýmito príznakmi, mal by okamžite vyhľadať lekára. Liečba zápalu slepého čreva totižto zahŕňa, už spomínaný, rýchly chirurgický zákrok a ten dokáže odporučiť len lekár. Chirurgický zákrok sa v tomto prípade považuje za urgentný v každom prípade a pristupuje sa k nemu okamžite, pretože neliečený apendix môže prasknúť a spôsobiť oveľa väčšie problémy.

Ak sa teda človek stretne so spomínanými príznakmi, mal by okamžite vyhľadať lekára. V tomto prípade často platí, že bolesť ho k tomu sama donúti. Správna a rýchla diagnostika je nevyhnutná pre prežitie a rýchle zakročenie v podobe chirurgického zákroku. Preto by mal byť každý lekár schopný príznaky zápalu slepého čreva rozpoznať.

Odporúčame aj:

  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha predstavuje u detí, hneď po infekciách […]
  • Zápal okostice Okostica je vrstva tkaniva, ktorá pokrýva kosť zvonka. […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla patrí k pomerne bežným problémom a z času na čas […]
  • Zápal očí Oči sú pre človeka nevyhnutné pre procesy videnia. Zrak patrí […]
  • Zápal mozgových blán Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.