Zápal ďasien

Zápal ďasien

Zápal ďasien je ochorenie ústnej dutiny. Tento zápal patrí k najbežnejším zápalom,  s ktorým sa ľudská populácia stretáva. Zápal ďasien je však často prehliadaný a nie je mu venovaná dostatočná pozornosť. Túto pozornosť si však rozhodne zaslúži, pretože tento druh zápalu ohrozuje zdravie človeka na viacerých úrovniach.

Samotný zápal ďasna nie je veľmi nepríjemný. Problematické sú však jeho vedľajšie účinky. Pri zapálenom ďasne dochádza k redukcii kosti, na ktorú je zub upevnený. Táto väzba je zabezpečovaná pomocou množstva väzivových útvarov. Ich úbytok a úbytok kosti postupne vedie k strate pevnosti upevnenia zuba, k jeho rozkývaniu a v konečnom dôsledku k strate zuba. Celý tento proces poznáme pod názvom paradentóza.

Zápal ďasien však môže viesť aj k ďaleko horším následkom. Keď je ďasno zapálené, do krvného riečiska prenikajú rôzne baktérie, ktoré majú neblahý vplyv na cievny systém a srdce.

Zápalom ďasien možno pomerne jednoducho predchádzať. Príčinou takýchto zápalov je najmä nedostatočná ústna hygiena. Na kvalitnú starostlivosť o zdravie ústnej dutiny nestačí iba zubná kefka a pasta. Potrebné je si aj osvojiť správnu techniku čistenia zubov. Odporúča sa využívať zubné nite, škrabky na jazyk, ale aj kvalitné ústne vody.

Odporúčame aj:

  • Zápal vaječníkov Adnexitída je odborný výraz pre zápal vaječníkov a vajíčkovodov. […]
  • Zápal kolena Zápal kolena je ochorenie kolenného kĺbu, ktoré spôsobuje […]
  • Zápal sedacieho nervu Zápal sedacieho nervu poznáme pod názvom ischias. Tento odborný […]
  • Zápal mandlí Zápal mandlí poznáme aj pod ľudovým označením angína. Zápal […]
  • Zápal pľúc Proces dýchania je nevyhnutný pre zachovanie funkcií živého […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.