Zápal hrtana

Zápal hrtana

Zápal hrtana je ochorenie horných dýchacích ciest, ktorý odborne nazývame laryngitída. Zvyčajne sa vyvinie z obyčajného prechladnutia. Najčastejšie sa infekcia šíri z hornej časti priedušnice. Pri zápale hrtana dochádza k zdureniu hlasiviek, teda orgánu nevyhnutného na normálny rečový prejav. Pri zápale hrtana často dochádza k strate hlasu.

Zápal hrtana nemusí byť spôsobený iba infekciou. Zápal sa môže vyvinúť aj pri nadmernom používaní hlasu alebo kričaní. Následkom tohto sú rôzne úrovne zachrípnutia. Keď sa na hlasivkách vytvárajú neškodné polypy, hovoríme o chronickom zápale hrtana.

Infekcia hrtana môže byť spôsobená baktériami alebo vírusmi. Vírusová infekcia sama odznie po určitom čase. Pokiaľ sú za infekciou baktérie , tak sa nasadzujú baktérie. Pri chronickej laryngitíde vyvolanej polypmi sa pristupuje k chirurgickému odstráneniu týchto výrastkov.

Dočasne je možno riešiť zdurenie hlasiviek aplikáciou adrenalínu priamo do nich. Takto možno dočasne obnoviť schopnosť rozprávať. Liečbu zápalu hrtana nie je dobré podceniť, pretože infekcia sa môže šíriť ďalej do dýchacích ciest.

Riziko zápalu hrtana významne zvyšuje fajčenie a pitie alkoholu. Predchádzať tomuto zápalu možno aj kontrolovaním svojho rečového prejavu. Človek by nemal zbytočne kričať alebo hlasne rozprávať. Toto platí najmä pre ľudí, ktorí sú náchylní k podráždeniu hrtana.

Odporúčame aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.