Zápal hrudnej kosti

Zápal hrudnej kosti

Hrudná kosť tvorí spolu so stavcami a rebrami, ktoré sa na ňu pripájajú, pevnú ochranu hrudníka. Tá je kľúčová, pretože hrudná dutina obsahuje veľmi dôležité orgány a to hlavne srdce a pľúca. Keďže funkcia spomínaných orgánov musí byť za každých okolností pre život zachovaná, býva spomínaná kostná ochrana nevyhnutná.

Za zápal hrudnej kosti sa považuje hlavne zápal miesta, kde sa na ňu upínajú rebrá. Znamená to, že nejde iba o zápal kosti, ale aj o zápal, ktorý postihuje kĺby a chrupku. Takýto zápal sa dnes nepovažuje za nijako závažný a za normálnych okolností pominie do niekoľkých dní aj bez liečby. Bolesť môže v tomto prípade vzniknúť, ak dochádza k stláčaniu hrudnej kosti. Výnimočný prípad zápalu hrudnej kosti a jej okolia predstavuje takzvaný Tietzeho syndróm. Ten sa odlišuje tým, že bolesť pri ňom vyžaruje až do ramien a chrbta a pretrváva až niekoľko týždňov alebo mesiacov. Rovnako ho môže sprevádzať aj opuch v mieste druhého a tretieho rebra, ktorý taktiež trápi pacienta až niekoľko mesiacov. Príčiny zápalu hrudnej kosti sú stále nepreskúmané a nedajú sa sto percentne určiť.

Veľmi nepríjemný zápal súvisiaci s hrudnou kosťou je už spomínaný Tietzeho syndróm. Jeho príznaky môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov a preto treba vyhľadať lekára, ktorý dokáže proti bolesti bojovať. Nikto nechce žiť s bolesťou a preto ani v tomto prípade nie je na čo čakať.

Odporúčame aj:

  • Zápal okostice Okostica je vrstva tkaniva, ktorá pokrýva kosť zvonka. […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla patrí k pomerne bežným problémom a z času na čas […]
  • Zápal priedušiek Zápal priedušiek patrí do skupiny akútnych ochorení dýchacieho […]
  • Zápal mozgových blán Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého […]
  • Zápal očí Oči sú pre človeka nevyhnutné pre procesy videnia. Zrak patrí […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.