Zápal ľadvín

Zápal ľadvín

Ľadviny sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka. Podieľajú sa na čistení krvi od rôznych cudzorodých látok a plodov metabolizmu. K čisteniu dochádza formou filtrácie. Produktom tejto filtrácie je moč, ktorý z obličiek ďalej putuje do močového mechúra.

Obličky sú kriticky dôležité pre fungovanie organizmu. Pri ich poškodení, keď neplnia svoju funkciu, dochádza k hromadeniu toxických látok v krvi človeka. Výsledkom je otrava krvi a v konečnom dôsledku smrť. Akýmkoľvek príznakom chorôb obličiek by sa mala venovať veľká pozornosť. Nesprávna funkcia obličiek môže mať za následok zvýšenie krvného tlaku, čo môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Zdrojom zápalov obličiek sú najmä streptokokové infekcie horných dýchacích ciest. Preto najvhodnejší spôsob prevencie zápalov obličiek je dôsledné doliečenie infekcií horných dýchacích ciest.

Pri  zápale ľadvín rozlišuje dva základné typy ochorenia – pyelonefritídu a glomerulonefritídu. Prvý typ sa prejavuje najmä bolesťami v oboch bokoch, pálením pri močení a častým nutkaním k močeniu. Glomerulonefritída sa prejavuje bolesťami hlavy a opuchmi tváre a dolných končatín. Oba typy zápalu ľadvín prebiehajú v akútnej a chronickej forme. Tieto typy sa líšia najmä formou a dĺžkou liečby. Akútna pyelonefritída je typická pre ženy, ktoré v minulosti už prekonali niekoľko zápalov močových ciest.

Odporúčame aj:

  • Zápal vaječníkov Adnexitída je odborný výraz pre zápal vaječníkov a vajíčkovodov. […]
  • Zápal pečene Zápal pečene väčšina ľudí pozná pod menom hepatitída alebo […]
  • Zápal obličiek Obličky sú kľúčovým orgánom vylučovacej sústavy človeka. Obličky […]
  • Zápal močového mechúra Zápal močového mechúra sa prejavuje najskôr pálením pri močení. […]
  • Zápal močových ciest Zápaly močových ciest spôsobujú problémy ľuďom na celom svete. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.