Zápal mozgových blán

Zápal mozgových blán

Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého funkcia musí byť zachovaná za každých okolností. Už malé nedostatky kyslíka a živín spôsobujú poruchy nervového tkaniva. Rovnako vážne môže byť aj mechanické poškodenie mozgu. Keďže mozog sa nachádza v lebke, ktorá je tvrdá, zjemňuje sa tlak a otrasy na mozog pomocou troch mozgových obalov. Ak dôjde k ich zápalu, predstavuje to vážny problém, ktorý treba okamžite riešiť.

Zápal mozgových blán je spôsobený vírusom, baktériou, ale aj prvokami. Existujú však aj prípady, kedy sa príčina nedá presne určiť. Príznaky zápalu mozgových blán sa zjavujú krátko po nakazení a ich neskorá prípadne žiadna liečba vedie k rýchlej smrti. Prvé príznaky, ktoré sa zjavujú nie sú špecifické a podobajú sa symptómom chrípky. Po nich však nasledujú oveľa vážnejšie prejavy, ktoré môžu zahŕňať vyrážky, stuhnutý krk, vracanie, zmätenosť, bolesť hlavy, stratu chuti k jedlu a nakoniec až kómu a smrť. Liečba závisí od príčiny a toto ochorenie treba liečiť ihneď ako sa určí diagnóza.

Zápal mozgových blán patrí k vážnym ochoreniam, ktoré môže spôsobiť trvalú poruchu nervového systému a niekdy môže spôsobiť aj hluchotu. Mozog je pre život človeka kľúčový a preto sú jeho poruchy závažné a život ohrozujúce. Zápalu mozgových blán sa preto treba vyhýbať a ak už došlo k jeho rozvoju, treba ho urgentne liečiť.

Odporúčame aj:

  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha predstavuje u detí, hneď po infekciách […]
  • Zápal apendixu Slepé črevo alebo apendix je časť hrubého čreva, ktorá sa až […]
  • Zápal hrudnej kosti Hrudná kosť tvorí spolu so stavcami a rebrami, ktoré sa na ňu […]
  • Zápal očí Oči sú pre človeka nevyhnutné pre procesy videnia. Zrak patrí […]
  • Zápal čreva Tráviaci systém je nevyhnutný z hľadiska energetického zásobenia […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.