Zápal pľúc

Zápal pľúc

Proces dýchania je nevyhnutný pre zachovanie funkcií živého organizmu. Keďže zápal pľúc postihuje dýchací systém, môžeme tvrdiť, že dokáže ohroziť život. Zápal pľúc rozhodne nepatrí k ľahkým ochoreniam a jeho liečba si často krát vyžaduje niekoľko týždňov času a hospitalizáciu.

Zápal pľúc je teda ochorenie, ktoré postihuje ľavé, pravé alebo obe pľúca. Môže ho vyvolať vírus, ale aj baktérie. Pred objavením antibiotík bola táto choroba naozaj život ohrozujúca a až tretina nakazených ľudí na ňu zomierala. Dnes tomu tak už nie je, aj keď si táto choroba u pomerne veľkého množstva ľudí stále vyžaduje hospitalizáciu. V Spojených Štátoch Amerických sa ešte stále drží na popredných priečkach v rebríčku dôvodov úmrtnosti. Zápal pľúc sa dá preniesť z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou. Rovnako ho však môžu spôsobiť aj baktérie a vírusy, ktoré sa normálne nachádzajú v ústach a nejakým spôsobom sa dostanú do pľúc. K tomu môže pomerne jednoducho dôjsť napríklad v spánku, kedy ľudia obyčajne vdychujú malé množstvá obsahu ústnej dutiny. Takýto spôsob nákazy je však pravdepodobný hlavne u ľudí s oslabenou imunitou. Príznaky zápalu pľúc sú podobné ako pri chrípke. Ku kašľu sa však po nejakom čase pridajú aj pomerne ťažké bolesti v hrudi, čo je znakom poškodenia pľúc. Vyšetrením spúta, krvi alebo RTG snímkom sa dá zápal pľúc pomerne jednoducho diagnostikovať a následne sa pristúpi k liečbe, ktorá najčastejšie zahŕňa antibiotiká.

Zápal pľúc sa musí liečiť hneď ako sa naň príde, pretože môže spôsobiť smrť. Ak u človeka pretrvávajú spomínané príznaky, mal by okamžite vyhľadať lekára.

Odporúčame aj:

  • Zápal ďasien Zápal ďasien je ochorenie ústnej dutiny. Tento zápal patrí […]
  • Zápal mandlí Zápal mandlí poznáme aj pod ľudovým označením angína. Zápal […]
  • Zápal žalúdka Poznáme dva typy zápalu žalúdka – akútny a chronický. Oba typy sú […]
  • Zápal hrudnej kosti Hrudná kosť tvorí spolu so stavcami a rebrami, ktoré sa na ňu […]
  • Zápal apendixu Slepé črevo alebo apendix je časť hrubého čreva, ktorá sa až […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal pľúc

  1. katarína

    chcem sa opýtať,kde si dať vyšetriť bacilonosičstvo,nakoľko je dieťa a aj rodičia veľmi často choré.Sú to angíny,chrípky,zápal priedušiek a toho času otec má zápal pľúc.Dakujem za odpoveď. Katarína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.