Zápal priedušiek

Zápal priedušiek

Zápal priedušiek patrí do skupiny akútnych ochorení dýchacieho systému. Spôsobuje ťažkosti pri správnom dýchaní a preto sa považuje za ochorenie, ktoré znepríjemňuje život každému nakazenému a to pri každom nádychu a výdychu.

Zápal priedušiek sa týka poškodenia výstelky dýchacieho traktu a často krát je spojený s nepríjemným kašľom. Postihuje rovnako dospelých i deti a práve u detí býva zápal priedušiek spájaný s astmou. Výskyt zápalu priedušiek je vysoký hlavne v chrípkovom období, čo je spôsobené tým, že práve vírus chrípky je aj príčinou zápalu priedušiek. Okrem toho môžu zápal priedušiek spôsobiť aj baktérie alebo aj dýchanie znečisteného alebo tabakového vzduchu. Pri oslabenej imunite býva riziko rozvoja takejto choroby ešte vyššie. Príznaky zápalu priedušiek zahŕňajú kašeľ, bolesti v hrudníku a pískanie pri dýchaní. Podobne ako pri zápale pľúc, sa dá zistiť prítomnosť zápalu priedušiek RTG snímkom. Ak sa diagnóza potvrdí, pristupuje sa k liečbe. Zápaly priedušiek bývajú hlavne vírusové a preto sa liečia väčšinou príznaky, ktoré ustúpia po niekoľkých dňoch. Ak ide o bakteriálnu infekciu, nasadí lekár antibiotiká. Okrem toho treba dbať na dostatok oddychu, tekutín a pokoja.

Zápal priedušiek sa dá vyliečiť ak človek nepodcení jeho závažnosť a priebeh. Preto ak pretrvávajú vyššie uvedené príznaky, treba vyhľadať lekára, ktorý určí diagnózu a zvolí správnu liečbu. Keď tá zaberie, o pár dní choroba odznie.

Odporúčame aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.