Zápal prsníkov

Zápal prsníkov

Pri zápale prsníkov dochádza konkrétne k zápalu prsnej žľazy. Tá sa skladá s celkovo približne 20 individuálnych žliaz, väzivového a tukového tkaniva. Množstvo tukového tkaniva sa líši u každej ženy. Všetky tieto jednotlivé žľazy ústia do prsnej bradavky.

Poznáme dva základné typy zápalu prsníkov. Prvý typ sa vyskytuje počas šestonedlia a druhý mimo neho. Zápal počas šestonedelia sa objavuje v 8. až 12. týždni po pôrode a zdroj infekcie má pôvod v nemocnici. Ide teda o formu nemocničnej infekcie. Infikované sú žľazy produkujúce mlieko.

Pôvodcom tohto zápalu je baktéria. Najčastejšie je to staphylokokus. Táto baktéria odoláva liečbe penicilínom. Inou baktériu spôsobujúcu zápal je streptokok.

Prvotnom príčinou zápalu je upchatie mliekovodov. Dieťa následne nemôže sať mlieko. V prsníku dochádza k hromadeniu mlieka a je vyvíjaný zvýšený tlak na steny mliekovodov. Zápal vzniká pri ich porušení. Takto vniká lokálna infekcia.

Príznakmi sú bolestivo napuchnuté prsia a zvýšená teplota. Sprievodným znakom sú zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší.

Medzi zápaly vznikajúce mimo šestonedelia radíme bakteriálne aj nebakteriálne zápaly prsnej žľazy. Priebeh tohto zápalu je podobný prvému typu. Najčastejším pôvodcom tohto zápalu je baktéria Stafylokokus aureus, ktorá je zodpovedná za viac ako 40 % všetkých prípadov.

Odporúčame aj:

  • Zápal žily Zápal žily je pomerne časté zápalové ochorenie, našťastie však […]
  • Zápal priedušiek Zápal priedušiek patrí do skupiny akútnych ochorení dýchacieho […]
  • Zápal močového mechúra Zápal močového mechúra sa prejavuje najskôr pálením pri močení. […]
  • Zápal obličiek Obličky sú kľúčovým orgánom vylučovacej sústavy človeka. Obličky […]
  • Zápal dutín Keď sa hovorí o zápale dutín, máme zvyčajne na mysli zápal […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.