Zápal sliznice

Zápal sliznice

Zápal sliznice označuje ochorenie výstelky, ktorá sa nachádza na vnútorných orgánoch z ich vonkajšej aj vnútornej strany. Sliznica tvorí ochrannú vrstvu voči vonkajšiemu prostrediu, najmä voči baktériám, vírusom a iným cudzorodých látkam. Bunky sliznice tvoria hlien a mukus, ktorý okrem toho, že zvlhčuje sliznicu, obsahuje aj antimikrobiálne látky. Sliznice majú zvyčajne ružovú farbu, pretože sú výrazne prekrvené množstvom malých vlásočníc.

Sliznica je však napriek týmto ochranným látkam veľmi zraniteľná časť tela. Rizikové sú najmä sliznice, ktoré sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím. Takými sú napríklad sliznice pohlavných orgánov. Pri pohlavnom styku dochádza k priamemu kontaktu dvoch slizníc. Vďaka tomuto faktu sú pohlavné choroby také časté.

Medzi sliznice, ktoré sú často postihované zápalovými infekciami patria: sliznica – ústnej dutiny, žalúdku, močového mechúra, priedušnice, priedušiek atď. Sliznice dýchacej sústavy sú špecifické, pretože obsahujú riasinkový epitel, teda bunky, ktoré zabezpečujú dodatočnú ochranu sliznice a odstránenie cudzorodých látok.

Zápal sliznice, pokiaľ je bakteriálneho pôvodu, sa lieči nasadením antibiotík. Zápaly jednotlivých slizníc reagujú na antibiotickú liečbu v rôzne miere. Zápaly, ktoré spôsobujú vírusy, nie je možné priamo liečiť. Zväčša sa podáva iba podporná liečba a telo sa musí s danou infekciu vyrovnať samo.

Odporúčame aj:

  • Zápal bedrového kĺbu Bedrový kĺb patrí k najzaťažovanejším kĺbom ľudského tela. […]
  • Zápal kolena Zápal kolena je ochorenie kolenného kĺbu, ktoré spôsobuje […]
  • Zápal ciev Zápal ciev odborne nazývame vaskulitída. Zápalové ochorenia […]
  • Zápal obličiek Obličky sú kľúčovým orgánom vylučovacej sústavy človeka. Obličky […]
  • Zápal hrtana Zápal hrtana je ochorenie horných dýchacích ciest, ktorý odborne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.