Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha predstavuje u detí, hneď po infekciách horných dýchacích ciest, druhý najčastejší zdravotný problém a je to najčastejší dôvod návštev detí u lekára. Ide o zápal, ktorý môže mať rôzne príčiny a postihuje hlavne deti. Zápaly stredného ucha sa klasifikujú podľa viacerých kritérií, od spôsobu nakazenia, symptómov, až po priebeh ochorenia.

Zápal stredného ucha je väčšinou spojený s viacerými príznakmi. Ide hlavne o bolesť ucha, horúčku, strata chuti do jedla, vracanie alebo hnačky. Tieto príznaky sú často krát spojené aj so zmenou výzoru ušného bubienka. Toto ochorenie má charakter opakujúceho sa, to znamená, že deti ním trpia aj viackrát za rok. K nákaze, ktorá vyústi do zápalu stredného ucha dochádza najčastejšie v súvislosti s Eustachovou trubicou. Tá spája stredné ucho s nosohltanom a za normálnych okolností je dôležitá kvôli vyrovnávaniu tlakov. Rovnako sa však môžu cez ňu dostať nebezpečné organizmy z dýchacieho systému do ucha a tam spôsobiť zápal.

Pri nesprávnej liečbe môže dôjsť k strate sluchu a preto treba pri bolestiach uší vyhľadať lekára. Ten určí diagnózu a vyberie správnu liečbu, ktorá zahŕňa antibiotiká aj keď s ich nasadením sa obyčajne chvíľu čaká. Keďže sú postihnuté hlavne deti, treba príznaky u nich sledovať a správne rozpoznať, aby sa vedelo adekvátne zasiahnuť.

Odporúčame aj:

  • Zápal apendixu Slepé črevo alebo apendix je časť hrubého čreva, ktorá sa až […]
  • Zápal mozgových blán Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého […]
  • Zápal priedušiek Zápal priedušiek patrí do skupiny akútnych ochorení dýchacieho […]
  • Zápal močových ciest Zápaly močových ciest spôsobujú problémy ľuďom na celom svete. […]
  • Zápal hrtana Zápal hrtana je ochorenie horných dýchacích ciest, ktorý odborne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.