Zápal žalúdka

Zápal žalúdka

Poznáme dva typy zápalu žalúdka – akútny a chronický. Oba typy sú výrazne odlišné a líšia sa príčinou, priebehom a aj svojimi následkami. Odborne nazývame zápal žalúdka gastritída. Ide o zápalovú zmenu sliznice žalúdka, kedy môže, ale nemusí dochádzať k porušovaniu tkaniva a k trvalým zmenám sliznice žalúdka.

Akútny zápal žalúdka je zapríčinený spravidla ťažkou chorou, ako je napríklad zlyhanie obličiek, popáleniny alebo ťažký úraz. Rôzne nesteroidné lieky môžu tiež vyvolať akútnu gastritídu. Zápal žalúdka môže byť život ohrozujúci v prípade, že dôjde k tvorbe žalúdočných vredov a následne k ich krvácaniu.

Chronická gastritída sa rozdeľuje na tri typy. Prvý reprezentuje imunitnú reakciu organizmu, ktorá je namierená proti vlastným tkanivám. Druhý typ je vyvolaný baktériou Helicobakter pylori. Tretí typ vzniká intoxikáciou žalúdka žlčou z dvanástnika.

Symptómy gastritídy sú zväčša nešpecifické a prejavujú sa klasickými zažívacími ťažkosťami, ako je nevoľnosť, zvracanie, bolesť a tlak v oblasti žalúdka a strata chuti do jedla.

Zdravá sliznica žalúdku, tvorí ochrannú zásaditú vrstvu, ktorá ju chráni pred kyslím prostredím žalúdka. Mnohé látky však dokážu túto vrstvu narušiť a tak umožňujú kontakt kyslého obsahu žalúdka s jeho slizncou. Príkladom môže byť alkohol, ktorý veľmi účinne likviduje ochrannú vrstvu žalúdka.

Odporúčame aj:

  • Zápal okostice Okostica je vrstva tkaniva, ktorá pokrýva kosť zvonka. […]
  • Zápal kolena Zápal kolena je ochorenie kolenného kĺbu, ktoré spôsobuje […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla patrí k pomerne bežným problémom a z času na čas […]
  • Zápal mozgových blán Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého […]
  • Zápal obličiek Obličky sú kľúčovým orgánom vylučovacej sústavy človeka. Obličky […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.