
Poznáme dva typy zápalu žalúdka – akútny a chronický. Oba typy sú výrazne odlišné a líšia sa príčinou, priebehom a aj svojimi následkami. Odborne nazývame zápal žalúdka gastritída. Ide o zápalovú zmenu sliznice žalúdka, kedy môže, ale nemusí dochádzať k porušovaniu tkaniva a k trvalým zmenám sliznice žalúdka.
Akútny zápal žalúdka je zapríčinený spravidla ťažkou chorou, ako je napríklad zlyhanie obličiek, popáleniny alebo ťažký úraz. Rôzne nesteroidné lieky môžu tiež vyvolať akútnu gastritídu. Zápal žalúdka môže byť život ohrozujúci v prípade, že dôjde k tvorbe žalúdočných vredov a následne k ich krvácaniu.
Chronická gastritída sa rozdeľuje na tri typy. Prvý reprezentuje imunitnú reakciu organizmu, ktorá je namierená proti vlastným tkanivám. Druhý typ je vyvolaný baktériou Helicobakter pylori. Tretí typ vzniká intoxikáciou žalúdka žlčou z dvanástnika.
Symptómy gastritídy sú zväčša nešpecifické a prejavujú sa klasickými zažívacími ťažkosťami, ako je nevoľnosť, zvracanie, bolesť a tlak v oblasti žalúdka a strata chuti do jedla.
Zdravá sliznica žalúdku, tvorí ochrannú zásaditú vrstvu, ktorá ju chráni pred kyslím prostredím žalúdka. Mnohé látky však dokážu túto vrstvu narušiť a tak umožňujú kontakt kyslého obsahu žalúdka s jeho slizncou. Príkladom môže byť alkohol, ktorý veľmi účinne likviduje ochrannú vrstvu žalúdka.