Zápal žily

Zápal žily

Zápal žily je pomerne časté zápalové ochorenie, našťastie však drvivá väčšina zápalov žily prebieha vo veľmi miernej forme a neohrozuje život človeka.

Žily sú cievy, ktoré privádzajú odkysličenú krv spätne do srdca. Tlak krvi v žilách je veľmi malý v porovnaní s tepnami. Žily sú problematické, z pohľadu zápalov, hlavne v dolných končatinách. Vplyvom gravitácie je na krv vyvíjaný značný tlak a jaj spätný pohyb do srdca nie je veľmi jednoduchý. Hnacia sila srdca v dolných končatinách je veľmi malá. Krv je poháňaná do srdca systémom cievnych chlopní. Z týchto dôvodov dochádza k hromadeniu krvi v nohách a k zvýšeniu tlaku krvi na steny ciev. Následne dochádza k porušeniu cievnych stien a k rozvoju zápalových procesov.

Rozlišujeme dva typy zápalu žily:

  • Zápal povrchových žíl (odborne tromboflebidita)
  • Zápal hlbokých žíl (flebotrombóza)

Zápal povrchových žíl je charakteristický sčervenaním a stvrdnutím žíl. Okolie postihnutých žíl je zvyčajne teplejšie ako zvyšok končatín nedochádza k opuchu celých končatín. Liečba prebieha prikladaním rôznych obkladov, prípadne antibiotika, pokiaľ postihnutý trpí teplotami.

To stojí v kontraste so zápalom hlbokých žíl, ktorý sa prejavuje opuchom celých končatín. Liečba prebieha podávaním antibiotík a je nutná hospitalizácia.

Odporúčame aj:

  • Zápal pošvy Ženy pred menopauzou majú číry alebo mliečny pošvový sekrét, […]
  • Zápal apendixu Slepé črevo alebo apendix je časť hrubého čreva, ktorá sa až […]
  • Zápal prsníkov Pri zápale prsníkov dochádza konkrétne k zápalu prsnej žľazy. Tá […]
  • Zápal nosových dutín Nosové dutiny sú vzduchom naplnené priestory v dutých kostiach […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla patrí k pomerne bežným problémom a z času na čas […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.