Zápal sedacieho nervu

Zápal sedacieho nervu

Zápal sedacieho nervu poznáme pod názvom ischias. Tento odborný výraz zastrešuje skupinu príznakov, ktoré sa prejavujú, keď dôjde k zatlačeniu, podráždeniu alebo k zápalu sedacieho nervu.

Z chrbtice, prostredníctvo piatich nervových koreňov, prechádzajú nervy do samotných sedacích nervov.

Bolesť pri zápale sedacieho nervu alebo pri jeho pritlačení je sústredená do krížov a do zadku. Bolesť sa môže vyskytovať aj v rôznych častiach nôh či chodidiel.

Okrem týchto bolestí, ktoré sú často veľmi silné a nepríjemné je možné pri zápale sedacieho svalu pozorovať aj rôzne disfunkcie okolitých svalov, a to rôzne pichanie, šklbanie, svalovú slabosť. Človek môže pociťovať problémy pri pohybe a pri snahe o ovládanie nôh. Typické pre zápal sedacieho nervu je fakt, že bolesti sú pociťované iba na jednej strane tela.

Ischias však nie je diagnóza. Ako už bolo spomenuté vyššie, ide o súbor príznakov, ktoré môžu mať rôzny pôvod. Pri akýchkoľvek problémoch tohto typu je nutné vyhľadať lekára. Toto platí hlavne v prípade pretrvávajúcich a intenzívnych bolestí.

Spôsob liečby zápalu sedacieho nervu je viacero. Najčastejšie sa používajú protizápalové lieky. Využíva sa aj množstvo alternatívnych spôsobov liečby, ako je napríklad masáž. Do úvahy pripadá aj operatívny zákrok.

Odporúčame aj:

 • Chronické zápaly Zápal je stav tkaniva v ľudskom tele, keď dochádza k jeho […]
 • Zápal hrtana Zápal hrtana je ochorenie horných dýchacích ciest, ktorý odborne […]
 • Zápal ďasien Zápal ďasien je ochorenie ústnej dutiny. Tento zápal patrí […]
 • Zápal mozgových blán Mozog je pre človeka,  spolu so srdcom a pľúcami, orgán, ktorého […]
 • Zápal mandlí Zápal mandlí poznáme aj pod ľudovým označením angína. Zápal […]

Skúsenosti a názory:
2 názory na “Zápal sedacieho nervu

 1. jozef

  Malsom stuhnutý sedací sval , vyzeralo to na zapal sedacieho svalu(ischias). Nevedel som od bolesti chodiť a tak som vyskúšal masáž bankami, po porade s masérom. Masáž zabrala takmer okamžite, pocítil som to hlavne tým že som sa vedel sám riadne zodvyhnúť a vstať hneď po masáži zo stola 🙂 a to som už týždeň nevedel ani chodiť. Na druhý deň po masáži som prešiel pešo cca 15 km a nepociťoval som to nepríjemne pichanie spojené s bolesťou.

 2. lucia

  dobry den.prekonala som zapal sedacieho nervu,ale bolesti sa mi stale vracaju.najma pri zmene pocasia.doktorka mi povedala,ze sa s tym neda nic robit,ze to mam na cely zivot.existuje nejaka alternativa?dakujem za radu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.